Escape Rooms – rozrywka rodem z thrillera

Ostatnimi czasy, to znaczy od kilku miesięcy w całej Polsce zawrotną karierę robią tak zwane Escape Rooms, czyli pokoje zagadek. Co to takiego?

Pokój zagadek to miejsce, w którym zostajemy zamknięci zazwyczaj na godzinę i aby z niego wyjść musimy rozwiązać szereg łamigłówek, które umożliwią nam uzyskanie kodu otwierającego drzwi. Brzmi niczym scena z wciągającego thrillera lub gry komputerowej. A jednak to dzieje się naprawdę.

Pokoje zagadek są zazwyczaj tematyczne i posiadają różny stopień trudności. Mogą to być pokoje niczym z wizji lokalnej po morderstwie, stylizowane na gabinety detektywów, bezludną wyspę, bursztynową komnatę i wiele wiele innych. Wszystko zależy od pomysłu organizatora.

Zagadki nie są łatwe, wymagają oprócz umiejętności logicznego myślenia i analizowania, także zręczności, szybkości i zdolności kojarzenia faktów. Niekiedy uczestnicy rozwiązują zagadkę w o wiele krótszym czasie, w sposób nie przewidziany przez twórców, innym razem nie udaje im się wyjść z pokoju o własnych siłach. Pokazuje to nieprzewidywalność a tym samym i niezwykłą atrakcyjność zabawy.

Escape Rooms to rozrywka dla grupy osób. Można spróbować we dwójkę, choć najlepsza zabawa jest wtedy, gdy bierze w niej udział od czterech do pięciu osób. Zagadki są skonstruowane w taki sposób, aby wymusić na uczestnikach konieczność współpracy. Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwa tak zwany Mistrz, który w razie konieczności ofiaruje drużynie wskazówkę. Gracze cały czas mają przed oczami odmierzający czas zegar, który potęguje napięcie i podnosi adrenalinę.

Sukces graczy, a więc otwarcie pokoju przed upływem czasu, powoduje chęć przechodzenia na kolejny poziom zaawansowania, dlatego też pokoje zagadek uzależniają w dobrym znaczeniu tego słowa. Wybierają się do nich zarówno ludzie młodzi jak i starsi a także rodziny z dziećmi. Jest to ciekawa alternatywa dla kina czy spaceru, bo oprócz rozrywki gwarantuje też umysłowy trening. Escape Rooms znajdują się już w największych polskich miastach, a ich liczba rośnie z miesiąca na miesiąc. Ogromne zainteresowanie powoduje, że rosną jak grzyby po deszczu.

Jedna myśl na “Escape Rooms – rozrywka rodem z thrillera”

Zostaw Odpowiedź
  1. Byliśmy w weekend w gdańskim escape room. Super zabawa i mnóstwo emocji 🙂

Zostaw odpowiedź