Impreza integracyjna – zabawa czy sprawdzian umiejętności?

Imprezy integracyjne są z roku na rok coraz bardziej popularne. Kiedyś organizowały je jedynie wielkie korporacje o pokaźnym budżecie, dzisiaj – także średnie i małe przedsiębiorstwa. Służbowe spotkania na neutralnym gruncie bez wątpienia odgrywają wielką rolę w budowaniu zespołu a także integracji na płaszczyźnie szef-pracownik. Badania wykazały, że najlepszą efektywność uzyskuje dobrze znający i lubiący się zespół. Korzyści zatem są obopólne – pracodawca podnosi skuteczność pracowników, a oni otrzymują w zamian ciekawą formę rozrywki.

Główną funkcją imprezy integracyjnej poza działaniami scalającymi zespół jest oczywiście rozrywka. Jednak nie jest to zwyczajna i przypadkowa rozrywka – każdy element harmonogramu imprezy integracyjnej jest dokładnie przemyślany i rozplanowany.

b

Pracownik organizujący imprezę integracyjną przede wszystkim chce poznać pracowników na neutralnym gruncie. Dlaczego? Dlatego, że pewne cechy charakteru, które ujawniają się na nieformalnych spotkaniach mają duży wpływ na kulturę i efektywność pracy. Dzięki takim spotkaniom pracodawca będzie miał okazję ocenić, czy pracownik identyfikuje się z grupą i czy nie ograniczają go niebezpieczne skłonności jak na przykład nadużywanie alkoholu. Dlatego, jeżeli szukasz pretekstu, aby odmówić uczestnictwa w imprezie integracyjnej – odłóż uprzedzenia na bok i udaj się na spotkanie. Pokażesz szefowi, że jesteś towarzyskim, otwartym i identyfikującym się z zespołem pracownikiem.

Rozrywki na imprezach integracyjnych mogą być różnorakie. Zazwyczaj jednak wybierane są gry zespołowe takie jak wszelkie turnieje sportowe, paintball, a także niezwykle popularne ostatnimi czasy Escape Rooms, czyli pokoje zagadek. Przyczyna tego jest bardzo prosta – wymagają one bezwarunkowej współpracy pomiędzy uczestnikami, co z kolei ukazuje zdolności do pracy w grupie poszczególnych osób. W firmie, jak wiadomo, umiejętności te są bezcenne. Jednocześnie gry zespołowe pozwalają zazwyczaj na wyłonienie naturalnego lidera, a więc osoby, która wysuwa się na czoło ze względu na swoje zdolności organizacyjne i przedsiębiorczość.

stock-photo-3745035-grilling-out

Imprezy integracyjne skierowane są głównie na dostarczaniu wrażeń uczestnikom, stąd najczęściej proponuje im się rozrywki ekstremalne, z którymi nie mają do czynienia na co dzień. Tylko w niecodziennych okolicznościach zawieszamy autokreację i jesteśmy po prostu sobą. Ze względu na rolę jaką pełnią tego rodzaju imprezy, stają się one sporym wyzwaniem, pomimo tego, iż zaliczają się do formy rozrywki. Jednak najlepszą receptą na poradzenie sobie z tym wyzwaniem jest otwartość i szczerość.

Jedna myśl na “Impreza integracyjna – zabawa czy sprawdzian umiejętności?”

Zostaw Odpowiedź
  1. W kwestii alkoholi warto postawić na dobre wina musujące, np https://propaganda24h.pl/pl/p/CAVA-PALAU-SEMI-SECO-0%2C75L/2115. Idealnie nadaje się na imprezy tego typu.

Zostaw odpowiedź