Skoki ze spadochronem

Najczęściej wybieranymi formami rozrywki przez miłośników sportów ekstremalnych były dotychczas rajdy przez pustynię, skoki a bungee, sporty wodne oraz wspinaczka na wszelakie ścianki i skały. Ostatnimi czasy do zacnego grona atrakcji godnych uwagi doszły skoki ze spadochronem. Podniebne emocje w niczym nie równają się z żadnymi innymi przeżyciami, dostarczają mnóstwa adrenaliny a także służ jako swego rodzaju oczyszczenie z negatywnych emocji nagromadzonych w ciągu dnia.

Niestety realizacja marzenia o skoku ze spadochronem nie jest wcale prosta. Oczywiście pomijam konieczny do uczestnictwa w takiej imprezie warunek, jakim jest brak lęku wysokości, bo z pewnością osoby, które źle tolerują wysokości nie zdecydują się na tą rozrywkę. Mamy do wyboru dwie opcje: skok w tandemie oraz skok samodzielny. Zanim jednak ktokolwiek wpuści nas na pokład samolotu i pozwoli skoczyć, musimy spełnić parę koniecznych wymagań.

stock-photo-3745035-grilling-out

Skok tandemowy to skok wraz z instruktorem czyli tandempilotem, do którego jesteśmy przypięci specjalną uprzężą. Do takiego skoku nie potrzebujemy żadnego kursu ani certyfikatu, a co za tym idzie i badań lekarskich. Elementem obowiązkowym jest krótkie kilkunastominutowe szkolenie podczas którego instruktor przedstawia nam jak będzie wyglądał skok i czego możemy się spodziewać, a także informuje na przykład o sposobie oddychania i ułożenia ciała. Tandempilot nakreśli nam także wszelkie ryzyko oraz możliwe zagrożenia zdrowia i życia podczas skoku. Skoki tandemowe są wykonywane zazwyczaj z wysokości pomiędzy 3000-4000 metrów, co gwarantuje około 45 sekund adrenaliny i ekstazy. Prędkość spadania wynosi około 200 km/h a więc jest to z pewnością rozrywka zapierająca dech w piersiach.

Samodzielne skoki ze spadochronem to sprawa o wiele bardziej skomplikowana. W tym przypadku koniecznie musimy odbyć certyfikowany kurs spadochronowy AFF podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Część praktyczna wymaga dodatkowo specjalistycznych badań lekarskich. Dopiero po pozytywnej decyzji lekarza odbywają się pierwsze skoki. Z początku są to skoki tandemowe, z czasem razem z instruktorem i w końcu samodzielne. Zanim jednak do tego dojdzie musi minąć kilka miesięcy.

d

Najlepszym rozwiązaniem będą więc tak czy inaczej skoki tandemowe, podczas których nauczymy się balansować ciałem i oswoimy z przestrzenią. Gdy wysokość nie będzie nas paraliżować a techniki swobodnego spadania będą nam dobrze znane – zapiszmy się na kurs AFF.

Zostaw odpowiedź