Koncert muzyki klasycznej łagodzi obyczaje

Muzyka klasyczna łagodzi obyczaje, uczy wrażliwości na sztukę i relaksuje. Jest to jednak bez wątpienia gratka dla melomanów, czy nielicznych sympatyków dźwięków, którzy chcą zakosztować rozrywki z wyższej półki. Niestety współczesna kultura stopniowo wypiera z użytku muzykę klasyczną. Młodzi ludzie z roku na rok wiedzą coraz mniej zarówno o kompozytorach jak i o ich dziełach, nie potrafiąc rozpoznać znanych utworów. Tym bardziej cieszy więc, że podjęto się inicjatywy odrodzenia w świadomości słuchaczy muzyki klasycznej.

2

Coraz częściej można spotkać się w wydarzeniach kulturalnych miast z koncertami muzyki poważnej. Są to albo koncerty poświęcone pamięci jednego artysty (najpopularniejsze są koncerty muzyki Chopina), albo występy okolicznościowe muzyków i orkiestr. Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia wcale nie jest proste, ponieważ nie każda sceneria pasuje do tak kunsztownej muzyki, dodatkowo warto ją wybrać w taki sposób, aby słuchacz oprócz doznań muzycznych mógł także znaleźć się przy okazji w ciekawym i pięknym miejscu. Dlatego też bardzo często wybiera się na miejsca koncertów muzyki poważnej wielkie stare kościoły.

Czemu akurat kościoły?

1

Świątynie te, to w większości niezwykle kunsztowne i bogato zdobione budowle o ciekawej ornamentyce, pamiętające niekiedy jeszcze czasy królów. Pasują więc idealnie do charakteru muzyki klasycznej a dzięki dobrej akustyce nie wymagają wielu czynności technicznych, związanych z nagłośnieniem. Do tego dołożone zostają także iluminacje świetlne, które z jednej strony podkreślają walory architektoniczne budynku, z drugiej zaś nadają mu zupełnie innego charakteru. Słuchacz przenosi się więc do zupełnie innego świata, w którym za sprawą oprawy i aranżacji jego doznania wznoszą się na wyżyny. Koncert nie jest już tylko koncertem a dopracowanym w szczególe widowiskiem artystycznym, które wzmacnia doznania. Takie widowiska pozostają w pamięci widzów na długo.

Koncerty muzyki poważnej w wyjątkowej scenerii świątyni organizowane są w wielu polskich miastach, takich jak chociażby Warszawa, Kraków (terminarz na stronie newculture.pl), Wrocław, Poznań i Gdańsk. Wszędzie tam cieszą się one dużym zainteresowaniem a bilety na nie zostają wyprzedane bardzo szybko. Koncert muzyki poważnej to także doskonała opcja urozmaicenia oficjalnego przyjęcia firmowego, imprezy okolicznościowej a także dopełnienia gali i imprez plebiscytowych. Wszędzie tam koncerty wykonywane na żywo przez profesjonalnych muzyków cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem.

Zostaw odpowiedź