Komiksy tylko dla dzieci? Wcale nie!

Wielu ludzi uważa, że komiksy nie zasługują na miano wartościowej literatury. Uważają, że są to proste historyjki przeznaczone dla dzieci, które zawierają dużo obrazków i mało treści. Jednak ta forma literatury ma bardzo dużo wielbicieli nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród starszych! Dlaczego tak się dzieje?

Początki

Pierwsze zbiory obrazków, które dzisiaj nazywamy komiksami, pojawiły się wraz z rozwojem prasy w XIX wieku. Te historie obrazkowe na samym początku jedynie w czarno-białych kolorach, jednak z czasem komiksy nabrały koloru. W XX wieku komiksy przybrały formę taką, jaką znamy dzisiaj, czyli kilka obrazków w formie paska lub bloku, z tekstem wpisanym w charakterystyczne dymki.

Polski komiks

Pierwsze komiksy pojawiły się w naszym kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z czasem ich popularność rosła aż do 1939 roku. Po wojnie komiks (zwany historiami obrazkowymi) wrócił do świadomości ludzi, jednak był on cenzurowany przez władzę. Najpopularniejszymi polskimi komiksami były „Koziołek Matołek” oraz „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Dla kogo komiks?

Wbrew pozorom komiks był na początku swojego istnienia przeznaczony dla osób dorosłych. W dzisiejszych czasach fani komiksów znajdują się we wielu grupach wiekowych. Czytanie komiksów pozwala znacznie rozwinąć naszą wyobraźnię oraz rozwinąć nas estetycznie.

Podsumowując

Komiksy w dzisiejszych czasach są dostosowane do wielu grup wiekowych. Stwierdzenie, że komiksy są tylko dla dzieci nie jest prawdą, gdyż powstaje dużo komiksów przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Warto zainteresować się tą formą rozrywki.

Zostaw odpowiedź