Zalety czytania książek

Wiele osób uważa, że dużo lepiej jest obejrzeć film niż zajmować się czytaniem grubych tomów książek, jednak jest to błędne podejście. Czytanie pozwala ćwiczyć mózg, który potrzebuje aktywności tak jak każda inna część ciała. Jakie inne zalety ma czytanie?

Podróż do innego świata

Podczas czytania bardziej zajmujemy umysł niż podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki. Rozwija wyobraźnię i angażuje wiele obszarów naszego mózgu. Jednak czytanie to nie tylko aktywność umysłowa ale również spokój. Czytanie uspokaja bardziej niż słuchanie muzyki czy spacer. Jeśli zdecydujemy się na czytanie przed snem to możemy znacznie poprawić jego jakość, gdyż można się odstresować i wyciszyć. Czytanie pozwala odciąć się od zewnętrznego świata i nieustannego potoku informacji i bodźców.

Zalety dla pamięci

Jeśli czytamy często to nasza jakość wypowiedzi zwiększa się wraz z pewnością siebie oraz poczuciem własnej wartości. Kolejnymi bardzo ważnymi dla nas zaletami jest poprawa pamięci oraz lepsze myślenie analityczne. Częste gimnastykowanie umysłu poprzez czytanie i rozwiązywanie zagadek logicznych sprawia, że demencja i choroba Alzheimera postępują dużo wolniej. Ponadto, odpowiednia dobrana lektura może nawet pozwolić na wyjście z depresji.

Podsumowując

Czytanie książek rozwija wiele przydatnych umiejętności, które przydadzą się w naszym życiu. Z tego powodu warto wyłączyć telewizor lub komputer i sięgnąć po dobrą książkę.

Zostaw odpowiedź